ozel-bozova-ozel-egitim-ve-rehabilitasyon-merkezi-ozel-ogrenme-guclugu-disleksi

Özel Bozova Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak kurumumuzda;

Okuma Yazma, alanında uzman ve tecrübeli eğitimcilerimiz tarafından verilmektedir.


Belirli bir öğrenme zorluğu olan bir çocuk öğrenmede bir veya iki alan dışında diğer herhangi bir çocuk kadar mümkündür. Örneğin, harfleri tanımayı veya rakamlarla veya okuma ile başa çıkmayı zor bulabilirler. Pek çok farklı spesifik öğrenme zorluğu türü vardır, ancak en iyi bilinen muhtemelen disleksidir. Disleksi olan çocuklar yazma ve okumada zorluk çeker. Ebeveynlerin ve öğretmenlerin bir çocuğun bu tür bir problemi olduğunu fark etmeleri zor olabilir, özellikle de gelişmeleri erken yaşlarda endişe duymadan ilerlerse. Bazen yetişkinlerin bir çocuğun belli bir zorluk yaşadığını fark etmesi yıllar alabilir.

Öğrenme zorluğu bir çocuk için dersleri zorlayıcı yapabilir.

  • Sınıf arkadaşlarına ayak uydurmakta zorlanabilirler.
  • Derslere yoğunlaşmayı zor bulabilirler ve onları doğru bir şekilde takip edemediklerinden, derslerin “sıkıcı” olduğundan şikayet edebilirler.
  • Çocuk zaman geçirmek ve başarılı olmak için başka yollar arayabilir.

Öğrenmede kötü olmak, özgüvenlerini zedeleyebilir. Bu, çocuğun diğer çocuklarla iyi geçinmesini ve arkadaş edinmesini zorlaştırabilir. Özel okuma güçlüğü çeken çocuklar genellikle kızarlar ve sinirlenirler, bu yüzden davranışsal problemler yaygındır. Uygun bir yardım alamazlarsa, sorunlar daha da kötüye gidebilir. Daha büyük çocuklar hayal kırıklığına uğrayabilir, sınavlarda başarısız olabilir veya hem okulda hem de dışarıda ciddi sorunlar yaşayabilir. Özel bir öğrenme zorluğu zihinsel bir hastalık değildir. Bununla birlikte, belirli bir öğrenme güçlüğü olan çocukların zihinsel sağlık problemleri, örneğin kaygı ya da Otizm Spektrum Bozuklukları ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) gibi ek gelişimsel bozukluklara sahip olmaları diğer çocuklardan daha olasıdır.

Tedavi

Ebeveynler endişelerini özel eğitim ihtiyaçları koordinatörümüz ile görüşebilirler. Özel öğrenme bozukluğu için bir tedavi olmasa da, bir çocuğun okuma, yazma ve matematik becerilerini geliştirmenin birçok yolu vardır. Tedavi genellikle hem becerileri güçlendirmeyi hem de çocuğun güçlü yanlarından yararlanmak için uyarlanmış bir öğrenme stratejisi geliştirmeyi içerir. Örneğin, tekrarlama ve anımsatıcı cihazlar bir matematik formülünü ezberlemeyi kolaylaştırabilir ve bir kelime problemini göstermek için bir resim çizmek, çocuğun ne istendiğini görmesine yardımcı olabilir.

Özel öğrenme bozukluğu tedavisi çoğu zaman multimodal öğretimi de içerir. Bir çocuğun yalnızca gözleri ve kulakları ile bir konuyu anlamada zorluk çekmesi durumunda, dokunma, tat ve hatta koku gibi diğer duyular öğrenme sürecinde rol oynayabilir. Benzer şekilde, bir tür problemi başka bir formata dönüştürmeyi öğrenmek de yardımcı olabilir (örn. geleneksel bir matematik problemini bir kelime problemine dönüştürmek). Bir öğrenme uzmanı, çocuğun okulda yararlanabileceği hizmetleri veya konaklama yerlerini belirlemeye yardımcı olabilir. Özellikle bilişsel davranış terapisi olan psikoterapi, belirli öğrenme bozukluklarına eşlik edebilecek duygusal ve davranışsal problemlerin tedavisinde de yardımcı olabilir.

Farkımız

Şanlıurfa Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak özel öğrenme güçlüğü çeken bireylerin tedavisinde yukarıda anlatılan yöntemlerle doğru tedavi ederek ilerleme katedebiliriz.